Teatteriesitys 16.1. 2016

16.1. Suomi-koulussa pidetaan teatteriesitys ja teatteri-työpaja mehu/kahvitaukoineen lapsille. Liput Suomi-koulun tavallisen maksun sijaan ovat £10 per lapsi. Esitys alkaa klo 11. Alle 2-vuotiailta eikä aikuisilta peritä maksua mutta olisi hyvä, jos pienemmät lapset istuisivat aikuisten kanssa. Liput kannattaa ostaa etukäteen kahvilasta Virpiltä sillä esitystä katsomaan tulee lapsia myös Bristolista ja Swanseasta. Lippuja on myynnissä vain rajoitettu määrä – esityksen jälkeiseen työpajaan mahtuu vain 30 lasta. Puolet lipuista on nyt myyty.

Höpönlöpöä! -esitys antaa lapsen näkökulman tilanteeseen, jossa hän ei ymmärrä ukkinsa outoa kieltä, mutta haluaisi oppia sen. Esitys vie katsojat mukaan interaktiiviseen teatterielämykseen jossa yleisön tehtävänä on auttaa päähenkilöä selviämään seikkailun aikana kohdatuista haasteista. Esitys käsittelee kieltä, identiteettiä ja kirjallisuuden merkitystä abstraktin tarinan muodossa. Näytelmään liittyvä draama-työpaja puolestaan käy läpi esityksen eri aihealueita ja antaa osallistujille mahdollisuuden käsitellä esityksessä esille tulleita kysymyksiä draaman avulla.

Never-Endings Stories -teatteriryhmän nettisivuilta löytyy lisää informaatiota Höpönlöpöä! -kiertueesta.

Esitys on Suomi-seuran sponsoroima ja lipputulot käytetään tilan vuokraan ja esiintyjien maksuihin.

Höpönlöpöä

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *